STATUTE
of Slovenian Respiratory Society
of Slovenian Respiratory Society
Na podlagi 8. in 9. člena Zakona o društvih (Uradni list RS, št. 60/95) je ustanovna skupščina dne 4. 12. 1998 sprejela sklep o ustanovitvi ZDRUŽENJA PNEVMOLOGOV SLOVENIJE in v ta namen naslednji
ZDRUŽENJE PNEVMOLOGOV SLOVENIJE (v nadaljnjem besedilu ZPS) je prostovoljno, samostojno, strokovno, stanovsko, nestrankarsko, neprofitno združenje fizičnih oseb, to je predvsem zdravnikov pnevmologov, ki se združujejo zaradi skupnih interesov, opredeljenih v tem aktu v skladu z določbami Zakona o društvih.
Za mednarodno sodelovanje uporablja združenje poleg slovenskega naziva še naziv v angleškem jeziku, ki se glasi: Slovenian RESPIRATORV Society.
Združenje je pravna oseba zasebnega prava. Sedež združenja je na naslovu Golnik 36, Golnik .
Združenje ima svojo štampiljko, ki je okrogle oblike, premera 30 mm, z napisom na obodu ZDRUŽENJE PNEVMOLOGOV SLOVENIJE, v sredini kroga pa je logotip združenja.
Združenje lahko sodeluje tudi z drugimi združenji, društvi in k lubi v Republiki Sloveniji in tujini, ki delujejo na področju delovanja združenja in sorodnih dejavnosti.
Združenje lahko samostojno sodeluje ali se včlani v sorodne mednarodne in tuje organizacije, ki imajo podobne namene in cilje.
Delo združenja in njegovih organov je javno.
Za zagotovitev javnosti dela in dajanje točnih informacij o delu združenja je odgovoren predsednik združenja.
Širšo javnost obvešča združenje o svojem delu tako, da so seje organov združenja javne, da organizira okrogle mize in tiskovne konference ali z izjavami predsednika in od njega pooblaščenih članov.
Svoje člane združenje obvešča:
Namen združenja je krepitev in ohranjanje vloge in pomena zdravniškega poklica, vloge zdravnikov kot intelektualcev v slovenskem mednarodnem okolju in na področju pnevmologije ter s tem zagotavljanje optimalne kakovosti in etike nudenja zdravniških storitev bolnikom.
Namen in cilje uresničuje združenje tako, da:
8. člen
Član združenja lahko postane polnoletni državljan Republike Slovenije, ki deluje na področju PNEVMOLOGIJE. Članstvo v združenju je prostovoljno. Kdor želi postati član združenja mora upravnemu odboru predložiti pristopno izjavo, v kateri izrazi željo postati član združenja, se zaveže, da bo deloval v skladu s statutom združenja in plačal članarino.
Združenje ima redne člane, častne člane, strokovne partnerje, sponzorje in donatorje.
Pravice članov združenja so:
Dolžnosti članov združenja so:
Članstvo v združenju preneha:
Član prostovoljno izstopi iz združenja, če upravnemu odboru pošlje pisno izjavo o izstopu.
Člana črta iz članstva upravni odbor, če ta kljub opominu ne plača članarine v tekočem letu.
O izključitvi člana iz združenja odloča disciplinski senat s sklepom. Sklep mora biti v skladu z disciplinskim pravilnikom.
Skupščina
Skupščina je najvišji organ združenja, ki jo sestavljajo vsi člani. Skupščina je lahko redna ali izredna. Redno skupščino sklicuje upravni odbor enkrat letno.
Izredna skupščina pa se skliče po sklepu upravnega odbora, na zahtevo nadzornega odbora ali na zahtevo 1/3 članov združenja. Upravni odbor je dolžan sklicati izredno skupščino v roku 45 dni od prejema zahteve za sklic. Če upravni odbor izredne skupščine ne skliče v predpisanem roku, jo skliče predlagatelj, ki mora predložiti tudi dnevni red z ustreznimi materiali. Izredna skupščina sklepa samo o zadevi, za katero je bila sklicana.
O sklicu skupščine s predloženim dnevnim redom morajo biti člani združenja seznanjeni najmanj 14 dni pred sklicem.
Skupščina je sklepčna, če je prisotnih več kot polovica članov.
Če skupščina ni sklepčna, se zasedanje odloži za 30 minut. Po preteku tega časa je skupščina sklepčna, če je prisotnih najmanj 10 članov.
Glasovanje je praviloma javno, lahko pa se člani na samem zasedanju odločijo za tajni način glasovanja. Volitve organov so praviloma tajne.
Sklep je sprejet, če zanj glasuje več kot polovico prisotnih članov združenja.
14. člen
Naloge skupščine:
Posamezni predlogi za razpravo na skupščini morajo biti v pisni obliki poslani upravnemu odboru najmanj 8 dni pred sklicem skupščine.
Skupščino otvori in jo vodi do izvolitve delovnega predsedstva predsednik združenja.
O delu skupščine se vodi zapisnik, ki ga podpišejo predsedujoči, zapisnikar in dva overitelja.
Upravni odbor
Upravni odbor je izvršilni organ združenja, ki opravlja organizacijska, strokovno tehnična in administrativna dela ter vodi delo združenja med dvema skupščinama po programu in sklepih sprejetih na skupščini.
Upravni odbor je za svoje delo odgovoren skupščini.
Upravni odbor šteje 7 članov. Sestavljajo ga predsednik, podpredsednik, tajnik, blagajnik in še trije izvoljeni člani.
Upravni odbor se sestaja po potrebi.
Mandatna doba članov upravnega odbora je štiri leta.
Naloge upravnega odbora so:
Upravni odbor dela na sejah, ki jih sklicuje predsednik združenja, v njegovi odsotnosti pa podpredsednik združenja. Na zahtevo najmanj ene tretjine članov, je predsednik dolžan sklicati upravni odbor v roku 8 dni po prejemu zahteve za sklic.
Upravni odbor je sklepčen, če je na seji navzočih več kot polovica članov. Veljavne sklepe sprejema z večino glasov prisotnih članov. Če je število glasov pri glasovanju izenačeno, velja glas predsednika združenja kot odločujoči.
O seji upravnega odbora se vodi zapisnik, ki ga podpišeta predsednik združenja in zapisnikar.
Zapisnik je potrebno predložiti v potrditev na prvi naslednji seji upravnega odbora.
UO lahko za izvajanje posameznih nalog imenuje komisije. Naloge, število članov in predsednika določi UO, ki lahko komisijo po opravljeni nalogi razpusti. Člani komisije so lahko le člani združenja. Za svoje delo so komisije odgovorne upravnemu odboru. Izjemoma lahko združenje povabi k sodelovanju pri delu komisij zunanje sodelavce.
UO lahko predlaga skupščini ustanovitev ali razpustitev sekcije na podlagi predloga skupine zainteresiranih članov. Delo sekcije ureja pravilnik o delu sekcij.
Sekcije in komisije so metoda dela ZPS, organizirane po interesnem principu članstva in morajo delati v skladu s statutom združenja in niso pravne osebe.
Nadzorni odbor
Nadzorni odbor spremlja delo upravnega odbora in drugih organov združenja ter opravlja nadzor nad finančno materialnim poslovanjem združenja. Nadzorni odbor enkrat letno poroča skupščini, kateri je tudi odgovoren za svoje delo.
Nadzorni odbor je sestavljen iz treh članov, ki jih izvoli skupščina. Člani izmed sebe izvolijo predsednika. Člani nadzornega odbora ne morejo biti obenem člani upravnega odbora. Lahko sodelujejo na sejah upravnega odbora, ne morejo pa odločati. Nadzorni odbor je sklepčen, če so na seji prisotni vsi trije člani, sklepe veljavno sprejema z večino glasov.
Mandatna doba članov nadzornega odbora je štiri leta.
Disciplinski senat
Člane disciplinskega senata voli skupščina za dobo štirih let. Sestavljajo jo trije člani. Člani izmed sebe izvolijo predsednika. Sestaja se po potrebi na podlagi pisnih zahtev članov ali organov združenja.
Disciplinski senat vodi postopek in izreka disciplinske ukrepe v skladu z disciplinskim pravilnikom.
Disciplinske kršitve, ki jih obravnava disciplinski senat so naslednje:
Disciplinski ukrepi, ki jih po izvedenem postopku v skladu z disciplinskim pravilnikom izreče disciplinska komisija so:
Zoper sklep, ki ga izda disciplinska komisija ima član pravico pritožbe na skupščino, kot drugostopenjski organ.
Predsednik
Predsednik ali predsednica zastopa in predstavlja združenje pred državnimi organi in organizacijami v državi in v tujini.
Predsednik združenja je hkrati tudi predsednik upravnega odbora in ga izvoli skupščina za dobo štirih let z možnostjo ponovne izvolitve.
Predsednik je odgovoren za delovanje združenja v skladu s statutom in pravnim redom Republike Slovenije. Za svoje delo je odgovoren skupščini in upravnemu odboru. V primeru odsotnosti, ga nadomešča podpredsednik.
Tajnik združenja
Za opravljanje strokovno tehničnega in administrativnega dela ter za koordinacijo med organi združenja skrbi tajnik združenja, ki ga izvoli skupščina za dobo štirih let z možnostjo ponovne izvolitve. Za svoje delo je odgovoren skupščini.
Viri dohodkov:
Če združenje pri opravljanju svoje dejavnosti ustvari presežek prihodkov nad odhodki, ga mora porabiti za izvajanje dejavnosti, za katero je bilo ustanovljeno.
Vsaka delitev premoženja združenja med njegove člane je nična.
Združenje razpolaga s finančnimi sredstvi v skladu s programom in letnim finančnim planom, ki ga sprejme skupščina. Na redni skupščini člani vsako leto obravnavajo in sprejemajo zaključni račun
Finančne in materialne listine podpisujeta izključno predsednik in blagajnik združenja.
Blagajnik vodi finančno in materialno poslovanje v skladu s pravilnikom o finančnem materialnem poslovanju v katerem združenje tudi določi način vodenja in izkazovanje podatkov o finančno materialnem poslovanju združenja in posameznih sekcij, ki mora biti v skladu z računovodskimi standardi za društva. Namenski dohodki posameznih sekcij se lahko na podlagi Pravilnika o delu sekcije vodijo in koristijo po ločenih postavkah obvezno in samo v obseg u namensko pridobljenih sredstev (pogodbe s strokovnimi partnerji).
Združenje ima svoj transakcijski račun.
Delo blagajnika je javno.
Vsak član združenja ima pravico vpogleda v finančno in materialno dokumentacijo in poslovanje združenja.
Blagajnik za svoje delo odgovarja upravnemu odboru.
Združenje ima premično in nepremično premoženje, ki je kot last združenja vpisano v inventarno knjigo.
Premično premoženje se lahko kupi ali odtuji le na podlagi sklepa upravnega odbora.
Nepremično premoženje pa se lahko kupi ali odtuji le na podlagi sklepa skupščine.
Združenje podeljuje naziv častnega člana in levičnikovo priznanje.
Naziv častnega člana lahko dobi član združenja, k i ima posebne zasluge za razvoj in uspešno delo združenja. Naziv častnega člana in levičnikovo priznanje podeljuje skupščina na predlog upravnega odbora. Če oseba, ki se ji podeli naziv častnega člana ni član združenja, ima pravico sodelovati na sejah skupščine, nima pa pravice glasovati.
Pogoje za podelitev naziva častnega člana in levičnikovega priznanja ureja poseben pravilnik.
Združenje ima lahko tudi sponzorje, donatorje in strokovne partnerje. Sponzorji in donatorji so lahko fizične ali pravne osebe, ki združenju materialno, moralno ali kako drugače pomagajo. Strokovni partnerji, ZPS in sekcije sodelujejo na področju razvoja in izobraževanja v pnevmologiji. ZPS pri tem dosledno upošteva zdravniška etična merila (KMD) ter stališča KPK o preprečevanju korupcije in določila zakona o integriteti.
Sponzorji, donatorji in strokovni partnerji lahko sodelujejo in razpravljajo na skupščini, nimajo pa pravice odločanja.
Združenje lahko preneha:
V primeru prenehanja združenja preide njegovo premoženje Slovenskemu zdravniškemu združenju.
Proračunska sredstva se vrnejo proračunu.
Statut je sprejela ustanovna skupščina dne 4. 12. 1998, z danes sprejetimi spremembami velja v tej obliki takoj.
Predsednica združenja
Nadja Triller,dr.med.
Slovenian Respiratory Society
Golnik 36
SI-4204 Golnik
Slovenia
Spletna stran ZPS uporablja piškotke. Za nadaljevanje brskanja, vas prosimo, da potrdite soglasje s splošnimi pogoji.
PodrobnostiStrinjam seSpletna stran uporablja piškotke, ki se lahko namestijo v vašo napravo. Piškotki nam omogočajo beleženje statistike obiska naše spletne strani, obogatijo lahko vašo uporabniško izkušnjo in prilagodijo vašo relacijo do našega spletnega mesta.
Če želite izvedeti več, vas prosimo, da se sprehodite skozi kategorije spodaj. Posamezne nastavitve lahko prilagodite vašim željam. Opozarjamo vas, da blokiranje nekaterih vrst piškotkov lahko vpliva na uporabniško izkušnjo na naših spletnih straneh in na storitve, ki jih ponujamo.
Nekateri piškotki so nujno potrebni za zagotavljanje delovanja storitev, ki so na voljo na spletni strani in za uporabo nekaterih posebnih funkcij.
Ker so tovrstni piškotki nujno potrebni za osnovno delovanje spletne strani, jih ne smete zavrniti, saj bi s tem vplivali na samo delovanje strani. Lahko jih sicer blokirate ali izbrišete tako, da spremenite nastavitve brskalnika in blokirate vse piškotke na določeni strani.
Obveščamo vas, da spletna stran ZPS tovrstnih piškotkov trenutno ne uporablja.
Ti piškotki zbirajo podatke, ki se uporabljajo z namenom, da bi nam pomagali razumeti, kako se uporablja naša spletna stran ali kako učinkovite so naše tržne akcije. Pomagajo nam pri prilagajanju naše spletne strani in aplikacij, da bi s tem izboljšali uporabniške izkušnje obiskovalcev naše spletne strani.
Če ne želite, da sledimo vašemu obiskovanju naših spletnih strani in podstrani, lahko sledenje onemogočite tukaj:
Uporabljamo tudi nekatere zunanje storitve, kot so Google Webfonts, Google Maps ter servisi Vimeo in Youtube. Ker omenjeni ponudniki lahko zbirajo osebne podatke, kot je vaš naslov IP, vam ponujamo možnost, da jih na tem mestu blokirate. Opozarjamo vas, da bi to lahko močno zmanjšalo funkcionalnost in videz naše spletne strani. Vse spremembe bodo stopile v veljavo, ko boste ponovno naložili spletno stran.
Nastavitve Google Webfonts:
Nastavitve Google Maps:
Servisi Vimeo in Youtube:
Podrobnosti o naših piškotkih in nastavitvah zasebnosti lahko preberete na naši spletni strani o politiki zasebnosti - še v izdelavi.
Statute